درب سردخانه

معرفی انواع درب سردخانه

یکی از اجزای اساسی و مهم در طراحی سردخانه، درب آن می‌باشد. درب‌های سردخانه به طور مستقیم بر مصرف انرژی تأثیر می‌گذارند و باید با دقت و استانداردهای لازم انتخاب شوند. انتخاب نادرست یا کیفیت پایین در درب‌های سردخانه می‌تواند منجر به مشکلات و زیان‌های جدی شود. اگر درب‌های سردخانه کیفیت مناسبی نداشته باشند، احتمالاً با مشکلاتی مانند هدر رفت انرژی و عدم عملکرد بهینه مواجه خواهند بود. یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها در انتخاب درب‌های سردخانه، عایق‌بودن آن‌ها در برابر حرارت است. عواملی چون ضخامت عایق داخلی درب و نوع عایق آن بر عملکرد حرارتی درب‌های سردخانه تأثیرگذارهستند. یکی دیگر از مؤلفه‌های مهم در انتخاب درب‌های سردخانه، ساختار بهداشتی آن‌ها است. زیرا این درب ها باید با سخت‌ترین مقررات بهداشتی و ایمنی مطابقت داشته باشند و همین امر تأثیر مستقیمی بر هزینه‌ها و بهره‌وری انرژی داخل سردخانه خواهند داشت. درب‌های سردخانه بر اساس نوع استفاده و کاربرد به سه دسته لولایی، کشویی و کنترل اتمسفر تقسیم می‌شوند.

انواع درب سردخانه

با توجه به اینکه درب سردخانه از مهم ترین تجهیزات سردخانه به شمار می رود در واقع درب ها موثرترین عامل بر میزان مصرف انرژی سردخانه به طریق تبادل هوا به دلیل ار تباط آن با محیط بیرون هستند. بنابراین میتوان گفت به کار بردن درب استاندارد و مناسب تاثیر به سزایی روی کارکرد بهینه سردخانه ها دارد و میتواند از اتلاف 50درصد مصرف انرژی جلوگیری کند. کشویی یا لولایی بودن درب کشویی یا لولایی بودن درب سردخانه یکی از عوامل مهم در زمینه بهینه سازی سردخانه است هنگام انتخاب درب برای سردخانه های بزرگ و مواردی که محدودیت فضا برای باز و بسته شدن وجود دارد بهترین انتخاب درب های کشویی خواهد بود به عنوان مثال در سردخانه های نگهداری میوه اندازه درب بایستی حداقل از هر طرف ۳۰ سانتی متر بزرگ تر از جعبه بسته بندی میوه ها باشد تا تخلیه و بارگیری به سهولت انجام گیرد. نکته مهم دیگر این است که درب سردخانه لولایی هنگام باز شدن فضای بیشتری را برای جابه جایی هوا ایجاد میکند که این امر به خودی خود باعث افزایش تبادل حرارت و رطوبت می.گردد بنابراین در صورت استفاده از درب کشویی یا ریلی شاهد کاهش تبادل هوا می باشیم

2.درب سردخانه لولایی
درب لولایی سردخانه (Cold Room Door) یک نوع درب ورودی و خروجی است که برای سد کردن و حفظ شرایط دمایی داخل سردخانه استفاده می‌شود. این درب‌ها با اجزای عایق حرارتی و روکش‌های محافظ تولید می‌شوند تا دمای داخل سردخانه را در محدوده مطلوبی حفظ کنند.
۱- درب سردخانه ریلی
درب ریلی سردخانه یک نوع درب ورودی/خروجی است که به طور معمول در سیستم‌های سردخانه و انبارداری استفاده می‌شود. این درب‌ها به وسیله ریل‌ها به دیواره‌های سردخانه نصب می‌شوند و امکان باز و بسته کردن آنها را فراهم می‌کنند.

درب سردخانه لولایی-کشویی-کنترل اتمسفر

در این بخش به معرفی انواع درب سردخانه می پردازیم.
1. درب سردخانه‌ای لولایی
درب لولایی به سادگی دارای یک لولا در یک محور است که با دوران حول آن باز و بسته می‌شود. این نوع درب به دلیل ساختار ساده‌اش، هزینه کمتری دارد و در مواردی با تردد کم در سردخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما این درب‌ها در هنگام باز شدن، موجب اتلاف حرارت زیادی می شوند و بیشتر در سردخانه‌هایی مورد استفاده قرار می گیرند که میزان تردد در آنها کم باشد.

2. درب سردخانه‌ای کشویی
درب کشویی بر روی یک ریل به صورت خطی حرکت می‌کند. از مزایای این درب‌ها کاهش تبادل هوا و کاهش اتلاف حرارت به علت حرکت خطی آن‌ها است. این نوع درب‌ها در سردخانه‌هایی با رفت‌وآمد فراوان مورد استفاده قرار می‌گیرند و بر خلاف درب‌های لولایی، در ابعاد بزرگ نیز قابل ساخت هستند.
3. درب سردخانه‌ای کنترل اتمسفر

این نوع درب‌ها به منظور کنترل دقیق تر ترکیبات هوای سردخانه و حفظ شرایط خاص در داخل سردخانه طراحی شده‌اند. به عنوان مثال، برای حفظ دما و رطوبت به حداکثر کارآیی.
مزایای درب اتمسفر:
از آنجایی که بعضی از محصولات نگهداری شده در سردخانه به نسبت مقدار اکسیژن موجود در محیط بسیار حساس هستند. حضور درصد بالای اکسیژن ممکن است باعث کاهش عمر این محصولات شود، به همین علت مهندسان در تلاش برای طراحی درب‌هایی بودند که از نفوذ هوا از بیرون به داخل سردخانه جلوگیری کرده و میزان اکسیژن را در حد مطلوب حفظ کنند.
با توجه به این مشکلات، درب سردخانه کنترل اتمسفر به گونه‌ای طراحی شده‌اند که جلوی ورود هوا از بیرون به داخل سردخانه را می‌گیرند. این درب ها اغلب به شکل ریلی یا کشویی ساخته می‌شوند و با استفاده از درزگیرهای خاص، کاملاً آب‌بند و هوابند می‌شوند.
در مدل‌هایی از سردخانه‌ها که نیاز به حفظ درصد پایین اکسیژن دارند، علاوه بر استفاده از درب‌های کنترل اتمسفر، از تزریق گازهای خنثی مانند دی‌اکسید کربن نیز بهره می‌برند.

انتخاب درب سردخانه یکی از نکات بسیار مهم در زمان ساخت سردخانه است. به طوریکه عدم انتخاب درست سردخانه با توجه به شرایط، فضا و نوع محصول می تواند در نهایت منجر به مشکلاتی برای شما شود. درب سردخانه انواع مختلفی دارد که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. در ادامه به تفاوت و انتخاب انواع درب سردخانه کشویی و لولایی پرداخته و به شما کمک می کنیم تا بهترین نوع درب سردخانه را انتخاب کنید.برای مشاهده انواع درب سردخانه میتوانید به شرکت صنعت پانل مراجعه کنید.

ویژگی درب سردخانه لولایی چیست؟

یکی از انواع درب سردخانه، درب سردخانه لولایی است. این نوع درب با توجه به مکانیزم ساده ای که دارد از سال های دور تاکنون مورد استفاده قرار گرفته است. نحوه ساخت این درب سبب شده است تا درب سردخانه لولایی نسبت به سایر مدل های دیگر قیمت کمتری داشته باشد. درب سردخانه لولایی برای افرادی که به تازگی سردخانه خود را راه اندازی کرده اند، بهترین گزینه است. اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که درب سردخانه لولایی به دلیل مدل باز شدن آن، اتلاف انرژی بالایی دارد. چرا که رفت و آمد در سردخانه زیاد است و درب آن دائما در حال باز و بسته شدن است. از طرفی تکیه گاه درب سردخانه لولایی یک طرف قرار گرفته و نمی توان از آن برای سردخانه هایی با ورودی بزرگ استفاده کرد. چرا که تکیه گاه آن تحمل وزن درب را ندارد.

ویژگی درب سردخانه کشویی چیست؟

درب سردخانه کشویی بر خلاف درب لولایی بهترین گزینه برای سردخانه هایی است که درب آن به صورت مرتب باز و بسته می شود. این نوع درب می تواند دارای یک موتور قدرتمند باشد و به سرعت باز و بسته می شود. همین عامل در جلوگیری از اتلاف انرژی تاثیر زیادی دارد.

همچنین درب سردخانه ریلی به فضای زیادی برای باز و بسته شدن نیاز ندارد و برای سردخانه هایی با ابعاد بزرگ مناسب می باشد.

از آنجایی که درب سردخانه ریلی اتلاف انرژی ندارد، از نفوذ هوا به داخل سردخانه جلوگیری کرده و میزان اکسیژن را کنترل می کند. همچنین مقاومت و کارایی این نوع درب ها بیشتر از درب سردخانه لولایی است. 

چطور بهترین درب سردخانه را انتخاب کنیم؟

در ابتدا ویژگی های درب سردخانه لولایی و کشویی را در اختیار شما قرار دادیم. اما حال این سوال مطرح است که  تفاوت درب سردخانه کشویی و لولایی چیست؟ چطور بهترین درب سردخانه را انتخاب کنیم؟ در ادامه به این سوالات پاسخ خواهیم داد:

توجه به فضای پروژه

اولین تفاوت درب سردخانه کشویی و لولایی را می توان در میزان فضایی که در اختیار دارند، دانست. در خرید درب سردخانه در گام اول باید به کاربرد و فضایی که پروژه دارد، دقت کنید. همانطور که گفتیم درب لولایی برای باز و بسته شدن نیاز به فضای بیشتری دارد. این در حالی است که درب سردخانه کشویی به راحتی و بدون نیاز به فضای اضافه، باز و بسته می شود.

به عنوان مثال درب سردخانه های میوه و سبزیجات باید بگونه ای انتخاب شوند که به راحتی امکان تخلیه و یا جابجایی بار را فراهم کنند.

اختلاف دمای داخل و بیرون سردخانه

یکی دیگر از  تفاوت های درب سردخانه کشویی و لولایی، اختلاف دمای داخل و بیرون سردخانه است. درب هایی با ضخامت 7 الی 15 سانتی متر، بهترین گزینه برای سردخانه ها هستند. اما برای سردخانه هایی که باید دمای داخلی آنها زیر صفر درجه سانتی گراد باشد، به درب هایی با ضخامت بیشتر نیاز است.

المنت حرارتی درب سردخانه

یکی از مواردی که در کیفیت درب سردخانه تاثیر مستقیم دارد، المنت حرارتی درب سردخانه است. در سردخانه هایی که دمای آنها باید زیر صفر درجه سانتی گراد باشد، به منظور جلوگیری از یخ زدن درب و تقطیر آب، از این المنت ها استفاده می کنند.

در هنگام خرید درب سردخانه و بررسی تفاوت درب سردخانه کشویی و لولایی به این مورد دقت کنید.

یراق آلات سردخانه

منظور از یراق آلات سردخانه، قفل، دستگیره، لولا و … می باشد. کیفیت این قطعات تاثیر مستقیم در کیفیت و طول عمر درب سردخانه دارد. در بررسی تفاوت درب سردخانه کشویی و لولایی باید به کیفیت یراق آلات درب سردخانه نیز توجه کنید.

یراق آلات استفاده شده در ساخت درب سردخانه باید بتوانند به خوبی دما را کنترل کنند.

لولای درب سردخانه

همانطور که گفتیم درب سردخانه لولایی به یک طرف و به کمک لولا باز و بسته می شود؛ در نتیجه کیفیت لولای آن اهمیت زیادی دارد. اگر لولای درب سردخانه نتواند وزن آن را تحمل کند و یا بر اثر تغییرات دمایی دچار مشکل شود، سردخانه دچار مشکل خواهد شد.

 قفل درب سردخانه

یکی دیگر از نکاتی که باید در زمان بررسی تفاوت درب سردخانه کشویی و لولایی به آن دقت کنید، قفل درب سردخانه است. اگر آلیاژ به کار رفته در ساخت قفل درب سردخانه با کیفیت نباشد، در مدت زمان کوتاهی این قفل ها در اثر سرما دچار مشکل شده و دیگر به خوبی باز و بسته نمی شوند. قفل درب سردخانه در حفظ دمای سردخانه تاثیر زیادی دارد.

دستگیره درب سردخانه

عموما جنس دستگیره درب سردخانه ها از استیل ضد زنگ است. کیفیت دستگیره، مقاومت آن و همچنین کوتاه یا بلند بودن اهرم آن از جمله مواردی است که باید در زمان بررسی تفاوت درب سردخانه کشویی و لولایی به آن دقت ویژه کنید.

دستگیره درب سردخانه باید به راحتی باز و بسته شده و در عین حال مقاومت بالایی نیز داشته باشند. از انواع دستگیره درب سردخانه می توان به دستگیره های مارپیچی، مکعبی، مشعلی و … اشاره کرد.

تفاوت درب سردخانه کشویی و درب سردخانه لولایی چیست؟

پیش از این شما را با ویژگی های درب سردخانه کشویی و لولایی آشنا کردیم. همچنین در ادامه نکات مهمی که در انتخاب درب سردخانه مناسب اهمیت دارد را نیز گفتیم. اما حال سوال اصلی این است که تفاوت درب سردخانه کشویی و لولایی در چیست؟

درب کشویی دوام بیشتری داشته و با اطمینان بیشتری نسبت به درب های لولایی می توان از آنها استفاده کرد. درب سردخانه کشویی برعکس درب لولایی برای باز و بسته شدن نیاز به فضای زیادی ندارد و حتی یک راهروی باریک نیز کافی است.

در زمان باز و بسته شدن درب سردخانه کشویی انرژی کمتری تلف می شود و همین امر در سردخانه ها اهمیت زیادی دارد.

اما در کنار این نکات، درب سردخانه لولایی ارزان قیمت بوده و نصب آن نیز آسان است. اگر در حال حاضر سردخانه خود را به تازگی راه اندازی کرده اید و رفت و آمد در آن کم است، درب لولایی برایتان مناسب است. در غیر اینصورت، بهتر است برای خرید درب کشویی اقدام کنید.

 

خرید درب سردخانه لولایی-صنعت پانل

مزایای خرید درب سردخانه لولایی

مزایای خرید درب سردخانه لولایی به این صورت است که این درها بسته به اندازه در، می‌توانند یک لنگه یا دو لنگه باشند. درب‌های تک لنگه معمولاً ابعادی به طول 1.2 متر دارند، در حالی که درهای دو لنگه در ابعاد بزرگ‌تر ساخته می‌شوند. این درها حول یک محور باز یا بسته می‌شوند و با نام درهای چرخشی نیز شناخته می شوند. همچنین، نصب و استفاده از این درها بسیار ساده است و قیمت آنها نیز مناسب است. این نوع درها در سردخانه‌هایی استفاده می شوند که تردد افراد در آن ها کمتر است. از مزیت های دیگر سردخانه های لولایی عبارتند از: صرفه‌جویی در فضا: نصب درب سردخانه لولایی بر روی دیوار این امکان را می‌دهد که فضای بیشتری را نسبت به درب‌های سنتی اشغال نکند. 2. عدم نیاز به فضای حرکت: باز شدن این نوع درب بدون نیاز به فضای حرکت است، بنابراین در مواردی که فضای کافی برای باز کردن درب وجود ندارد، درب سردخانه لولایی گزینه‌ای مناسب است. 3. بالاترین کیفیت حفاظت از محصولات: ساختار درب سردخانه لولایی باعث می‌شود که در زمان بسته و باز شدن، ورود هوا به داخل سردخانه کاهش یابد و بالاترین کیفیت حفاظت از محصولات را فراهم کند.

مزایای خرید درب سردخانه کشویی

مزایای خرید درب سردخانه کشویی بدین شکل است که، درب های کشویی به فضای کمتری برای نصب نیاز دارند و به آسانی روی دیوار نصب می شوند. ساختارعایق بندی این درب ها بصورت اتوماتیک است. این درب ها به 2 شکل دستی و الکترونیکی باز و بسته می شوند. ویژگی دیگر درب های کشویی، قابلیت کنترل از راه دور هست. درب‌های کشویی قابلیت نصب عمودی را نیز دارند. امکان استفاده از این نوع درب ها در راهروهای باریک وجود دارد و در محیط های بزرگ و پر تردد نیز قابل استفاده هستند.

قیمت خرید درب سردخانه ریلی -صنعت پانل

خرید درب سردخانه با کمترین قیمت

قیمت درب کلین روم سردخانه-صنعت پانل

ابعاد و ظرفیت یک سردخانه تأثیر زیادی در قیمت آن دارد. سردخانه‌های بزرگ با ظرفیت نگهداری بیشتر به دلیل هزینه‌های بسیار زیاد ماشین‌آلات، تجهیزات، ساخت و عملیات مرتبط با ابعاد بزرگتر، قیمت بالاتری دارند. در ضمن هر چقدر اندازه سردخانه زیادتر شود، نیاز به ماشین‌آلات و تجهیزات با توان بیشتر برای ساخت و تجهیز بیشتر می شود که همین امر هم در افزایش هزینه و قیمت سردخانه بسیار تآثیرگذار می شود. معمولاً سردخانه‌های بزرگتر به فضای بیشتری برای نگهداری نیاز دارند و گاهاً در چند فضای مجزا طراحی می‌شوند و به کسب و کارها امکان مدیریت و نگهداری کالاهای بیشتری را می‌دهند. از سوی دیگر، سردخانه‌های کوچکتر با ظرفیت کمتر ممکن است مقرون به صرفه‌تر باشند و برای مشاغل با نیازهای ذخیره‌سازی کمتر یا محدودیت فضا، گزینه مناسب‌تری باشند. در نهایت، ابعاد و ظرفیت یک سردخانه نقش مهمی در تعیین قیمت آن نقش مهمی را ایفا می‌کند زیرا به طور مستقیم بر هزینه‌های ساخت و ساز، سطح راحتی، و انعطاف‌پذیری نگهداری که به خریداران ارائه می‌دهد، تأثیر می‌گذارد. قیمت درب سردخانه بسته به نوع کاربری و ابعاد مورد نیاز متفاوت است و متأسفانه به دلیل نوسانات بازار ارز، قیمت درب سردخانه به‌ صورت دائمی در حال تغییر است. برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید درب سردخانه با کمترین قیمت، میتوانید با شرکت صنعت پانل تماس بگیرید و سوالات خود را از کارشناسان خبره در این زمینه بپرسید. صنعت پانل، با تجربه چندین ساله در زمینه تامین درب‌های سردخانه صنعتی، می‌تواند بهترین مشاوره و راه‌کار را برای خرید درب سردخانه با توجه به نیازهای شما ارائه دهد.

سخن پایانی

برای انتخاب درب سردخانه باید شرایط دمایی داخلی و خارجی سردخانه، ابعاد مورد نیاز درب، نوع سردخانه، و در نهایت هزینه با دقت مورد بررسی قرار گیرند. یکی از مهمترین مسائلی که صاحبان سردخانه‌ها، با آن روبرو هستند "انتخاب درب سردخانه" است و این انتخاب باید بر اساس منطق و پلن کاری و منطبق با نیازها و اهداف بلندمدت باشد تا بتواند به بهینه‌ترین نتایج ممکن برسد. از این حیث، انتخاب درب‌های لولایی به عنوان یک انتخاب ساده و اقتصادی، نصب آسان و هزینه کم تعویض و نگهداری آن‌ها را به گزینه‌ی مناسبی برای شروع با بودجه محدود تبدیل کرده‌اند. با این حال، استفاده از المنت‌های حرارتی بر روی آن‌ها توصیه می‌شود تا از یخ‌زدگی به علت مدت‌زمان باز بودن طولانی آن‌ها جلوگیری شود. نکته مهم دیگر برای خرید درب سردخانه از شرکت‌های معتبری مانند صنعت پانل استفاده کنید تا کیفیت مطلوب برای شما تضمین شود. شرکت صنعت پانل با ارائه انواع درب‌های سردخانه‌ای و تنوع خدمات خود، بهترین ها را به شما ارائه می‌دهد. برای مشاوره، طراحی، و ساخت درب‌های سردخانه با شرکت صنعت پانل تماس بگیرید و از نظرات کارشناسان خبره در این زمینه بهره مند شوید.

شرکت صنعت پانل